پرسه ها . پرسه ها ـ ۹ـ تنها هنوز ...

 تنها هنوز "معمار" ای است که می تواند نجات بخشد.

 

.........

 

 

به نظر من، معماری ایران فاقد "معمار" است، و البته معماران زیادی دارد. این معماران نظریه هم دارند، اما هرگز نظریه شان به حد "نظریه" نمی رسد. برای هر طرحی، به دنبال ایده و طرحمایه اند، اما در طرح بعدی سودایی یکسره متمایز به سر می پرورند. این عدم انسجام، که البته ریشه در ذهن پراکنده و نامنسجم نیز دارد، مانع از ایجاد، رشد و تبلور "نظریه" می شود، و گاه حتی طرح "نظریه" نیز در کار نیست.

آنچه در معماری معاصر ایران می گذرد، معماری ای است که که معماران می کنند. البته این معماری به دست معماران خوش فکر در هر اقلیمی و کشوری ممکن است، چرا که کافی است معمار درس خوانده، توانا، و دارای هوش و ذکاوت کافی باشد، خوب بیاندیشد و بتواند ایده پردازی کند و در نهایت کار ارزشمندی هم ارائه دهد. معماری چیزی است که در هر کشوری که دارای سیستم آموزشی حتی متوسط است کمابیش قابل روی دادن است.

اما "معماری"؟

به نظر می رسد که "معماری" ـ با تعریفی که از آن کردم، و فقط با آن تعریف ـ هرگز در معماری ایران روی نداده است، چرا که "معمار" ایرانی هنوز وجود ندارد، و صد البته چرا که هنوز "نظریه" ای شکل نگرفته است. تنها "معمار" صاحب "نظریه" است که می تواند معماری ما را تا حد "معماری" بالا برد. و آنچه پیرامون خود می بینیم، سعی و تلاش معمارانی است که معماری می کنند، بی آن که اغلب دغدغه ی "نظریه" داشته باشند.

به     .............

 

توضیح: آنجه خواندید بخشی از مقاله ای است که اخیرا نگاشته ام.

 

 

/ 7 نظر / 6 بازدید
صادق

سلام با آرزوی موفقيت برای شما برای تبادل لينک و مطلب آماده همکاری هستم

بچه مهمار

سلام.. واسه تغيير دادن هميشه ديره.. اگر كه دوست داشتين خوشحال ميشم نظراتت رو در مورد تغييرات در آموزش معماري بنويسي... ممنون..

خشت و خورشید

سایت خشت و خورشید، اختصاص به مطالعه، شناخت و حفاظت از معماری و بناهای تاریخی دارد. از آرشیو مقالات، گالری عکس و انتشارات آن بازدید کنید. www.xorshid.com/f و مقالات مرتبط خود را در زمينه فرهنگ، تاریخ هنر و معماری برای ما بفرستید.

mirgholami

سلام.راجع به اين پست سر فرصت خواهم نوشت. راستش می خواستم بپرسم اون سی دی اند-نوت ۸ رو فرهاد بدستت رسوند. فعلا

شيرازی

سلام نه چیزی نگفته. ممنون که زحمت کشیدی. منتظر یادداشت تو هم می مانم. راستی، نوشته تو در مورد لفبوره مصادف بود با درگیری من با نوشته های او. کتاب اصلی او، یعنی تولید فضا را خواندم. اما هنوز به جمع بندی نرسیده ام. آیا منبع جمع و جوری می شناسی ( البته غیر از منبع های اینترنتی)؟ موفق باشی.

mirgholami

سلام . راستش کتاب اصليش همونه + Critics of everyday life Writings on cities که این دومیشو دیروز از یه دست دوم فروشی ۲۰ دلار خربدم. بقیه یا تو کتاباشون بهش ارجاع دادن یا به تئوریش یه بعد اضافه کردن. کتاب اولش سنگینه وای نوشته های بوگرونلند رو تو لینکی که دادم بخونی بد نیست . کتاب انسان شناسی شهری ناصر فکوهی هم یه مختصری نوشته. تو دانشکده ما هم کیم داوی ازش استفاده کرده کتاباش Framing places, mediating power in built environment Va Fluid city فعلان

ميرغلامی

سلام کتابهای ديويد هاروی - ادوارد سوجا و Mark Gottdiener هم در نقد کار لفبور هست