‏‎پرسه نوشته ها ـ ۹

 

برای من مخملباف یک فیلمساز تمام عیار بوده. علت آن البته تا حدودی شخصی است، چرا که آن چه آثار وی را برای من تاثیرگزار و جاودان می کند، شعر ای است که در کارهایش نهفته. او با فیلم هایش شاعرانه گی ای راستین و قدرتمند را در فضاها می نهد که عمیق و جند بعدی است. من شعر "سکوت" او را بارها و بارها خوانده ام، و در سکوت آن چه صداها که نشنیده ام. در رنگهای "گبه" اش غرق شده ام، و درس زندگی گرفته ام. و هنوز "در" ای را که برایم سروده را باز و بسته می کنم.

2004455587759350052_rs.jpg 

صحنه ای از فیلم جنسیت و فلسفه، سایت خانه فیلم مخملیاف 

....

اما دو فیلم "جنسیت و فلسفه" و "فریاد مورچه ها" را که دیدم، خیلی چیزها به ناگاه فروریخت. به کجا چنین شتابان؟ از آن مخملباف بزرگ و هردم نو خبری نیست. شاعرانه گی ها هنوز هم کمابیش هست، اما در میان سختی "خطابه" ها و "اعلامیه" ها و "شعار" ها له می شود و تباه می گردد. فرمالیسم سفت و صرف، نه با شعر فضا نرم می شود، که با خطابه ها به تصلبی تند مبتلا می گردد، و در تصنعی بی رمق می ماند.

این دو فیلم، همه ی قواعد شاعرانه گی را قربانی کلام فلسفی سخت می کند، کلماتی نصیحت منشانه که از زبان "مخملباف حکیم" خارج می شود. گویا او دچار توهم شده است. این "گنگ خواب دیده "!

2004411420079899075_rs.jpg

نمایی از فریاد مورچه ها، سایت خانه فیلم مخملباف

...

نمی دانم این چه حکایتی است که وقتی روشنفکر ِ ایرانی جهانی می شود، دیگر ایرانی نیست، و وقتی که ایرانی است، هنوز جهانی نیست. مخملباف آن روز که خواست جهانی شود، دیگر ایرانی نبود.

 

/ 4 نظر / 15 بازدید
نصیر زرین پناه

آقای شیرازی، از شما دعوت می‌کنم تا در پنجمین ضیافت وبلاگ‌های معماری با موضوع «از فضا» شرکت کنید. به امید دیدارتان.

با سلام من هم نظری مشابه شما دارم البته در فیلم فلسفه و جنیست دیالوگ ها کمترند ولی آخرین فیلم ایشان بسیار بسیار شعاریست . ولی من باز هم قابهای تصویر در کار های مخملباف را هنرمندانه می دانم

سپیده ذاکری

سلام.من هم بعد از تجربهی این فیلم ها یاد گبه افتادم.یاد اسکیسهای صادقانه و قشنگی که از گبه زدیم. و فکر کردم "فریاد مورچگان " رو چه جوری میشه اسکیس زد! اصلا میشه؟!!!

سیامند

سلام من به اندازه شما با مخملباف آشنا نیستم ولی فریاد مرچه ها رو دیدم ... هنوز رد فیلم ایرانی از فیلمهای ادبی (من این فیلمها رو بر گرفته از ادبیات فارسی می دونم) پاک نشده و ارزش ادبی فیلم رو پایین میاره.