معماری دیگر - ۱

همان گونه که پیشتر اشاره کردم، جریان عمیق، نظری و پرمایه ای از اندیشمندان و معماران وجود دارند که فارغ از هیاهو و تصویرسازی های ژورنالیستی به حیات خویش ادامه می دهند و کار می کنند، و جدی ترین نقدها را بر جریانات جاری عالم معماری وارد می کنند. این جریان متن ـ بنیاد متاسفانه در محیط های دانشجویی و دانشگاهی ِ ایران یا کم خوانده می شوند، یا اصلا خوانده نمی شوند.

به یاد سخن بودریار می افتم که گفته: این اشیا نیستند که سایه دارند، بلکه این سایه ها هستند که اشیا دارند. در این دنیای مجازی زده، دنیایی که به تعبیر اندیشمندان ژرف اندیش آن جهان به تصویر تبدیل شده، ما غرق سایه ها، اشیای ِ ساخته شده را چونان عینیت هایی بی بدیل و حقایقی ازلی می زییم. اما آنسان که کمی در عمق اشیا نفوذ می کنیم، سایه ها کنار میروند و خود چیزها کمی رخ می نمایند. شایسته است که این روزها از اشیا به سایه ها رفت، و نه از سایه ها به اشیا.

این جریان عمیق که یا سایه ها را می بینند و وقعی نمی نهند، و یا گاه به نقد آنها می پردازند، ما را بر اهمیت چیزها و پدیده ها می آگاهانند.

...

پالاسما می گوید: " به گونه ای تناقض آمیز، اصالت هنری و استقلال معماری را سه جریان و رویکرد فرهنگی معاصر تنزل می بخشند: کالایی کردن بناها، جستجوی خود ـ برانداز نوبودگی، و سلطه ی تصویر بازارپسند. این رویکردهای فرهنگی را هم ژورنالیسم معماری تجارتی و هم صنایع جهانی و سیری ناپذیر تفرج و گردشگری حمایت می کنند..... نظریه، نقد و آموزش معماری می باید علاوه بر ارزیابی صرف زیبایی شناختی پروژه ها، به مطالعه و بررسی پیش شرط های هنر معماری ــ که بنیان فرهنگی اکنون ـ غفلت شده ی آن است ــ بپردازد. آموزش و عمل معماری، هردو، از تحلیل فرهنگی قوی و دقیق وضعیت جاری معماری سود خواهند برد."

/ 4 نظر / 15 بازدید
babak shokoufi

nevshteye kheili khubi bud. agar manzure shomaa raa dorost fahmide baasham baa aan kaamelan movaafegham. ayaam be kaam

محمد

سلام. لذت وافر برديم. دکتر سفرت چی شد؟ آندو رو ميگم.

فرزانه

سلام ... من امروز و همين الان وبلاگتون رو کشف کردم! از خوندن ترجمه هاتون واقعا استفاده کرده ام و مخصوصا از حسن اتنخاب مقاله ها برای ترجمه ... کتاب شعر فضا که حکم حافظ رو واسه من ژپيدا کرده .. هر وقت دلم می گيره يه تفال بهش می زنم .......... تلاشتان مستدام باد

شيرازی

سلام آقا محمد سفر به قول معروف فعلا از دستور کار خارج شده! تا ببینیم چی پیش میاد. موفق باشی