بينامتن - ۱۱ - چند یادداشت بر کنسرت شجریان

2006048955538413936_rs.jpg

دیشب در فیلارمونی برلین، اثر معروف هانس شارون، کنسرت شجریان و همراهانش بود. در این جا چند نکته را خاطرنشان می کنم:

ـ وقتی که برگزاری یک کنسرت، آن هم از نوع سنتی و فاقد مشکل! آن، در ینگه دنیا آسانتر از وطن باشد، و حضور در آن برای دوستداران ممکن تر، باید به حال متصدیان فرهنگ ـ و بیشتر به حال هموطنان ـ صادقانه گریست.

2006089465133226098_rs.jpg

ـ موسیقی درکاست و سی دی و ... تنها صداست، اما در اجرا ـ بگوییم رویداد ـ با فضا در می آمیزد. حضوردر صحنه ی یک اجرا، تنها حس شنوایی را برنمی انگیزد، بلکه برای درک آن بینایی و لامسه و ... به یاری هم می آیند. آن که در صحنه حاضر است، نه کالبد که جان است.

ـ شجریان "پیر" بود، به تمام معناهای آن، و همایون ـ پسرش ـ "جوان"، به تمام معناهای آن. صدای شجریان پدر صدایی صیقل خورده بود، و پسر باید سالها و سالها مشق کند. حنجره با خواندن صیقل می خورد، چنانچه خط و قلم با کشیدن و طرحیدن. چندی پیش با تمام وجود دریافتم که توین هاوس لوکوربوزیه ی جوان در اشتوتگارت بسی خام تر از کلیسای رونشان لوکوربوزیه ی پیر است. توین هاوس ازهیاهویی جوانانه، و کلیسای رونشان  از سکوتی پیرانه سخن میگوید.

2006079148948024234_rs.jpg

ـ من به عنوان یک دوستار موسیقی، و نه یک متخصص، معتقدم که طریق شجریان سالهاست که در خود تکرار می شود، و نو تنها بازخوانی کهنه است. همان ها و همان ها و همان ها. موسیقی شجریان در آن ـ همانی خود  گرفتار شده است. شجریان، یک طرح اولی تمام عیار است.

 

 

/ 3 نظر / 7 بازدید
م.میرغلامی

سلام موافقم. جالب است اگر کار شجريان را با ناظری هم مقايسه کنيم. کار شجريان را بيشتر به شعر حافظ می توان نزديک دانست سترگ خيال انگيز و محکم ناظری را به مولانا پرشور قاعده شکن و فارغ از قواعد البته گروه را هم نباید نادیده گرفت. شجریان با مشکاتیان است که می تواند دستان را بیافریند. خداوند حفظشان کناد این هم خوراک خوبی برای وقتهای دلتنگی http://blog.malakut.org/

امید

و بسی حال کردیم! عکسهای من به دستت رسید؟ زت زیات

رضا

بله. عالی بودند. من هم برات می فرستم. البته اگر تنبلی بگذاره!